ПЧ-тест для визначення протромбінового часу

Міжнародне нормалізоване відношення (МНВ) було спеціально розроблено та рекомендовано ВООЗ, Міжнародним комітетом з вивчення тромбозів і гемостазу та Міжнародним комітетом із стандартизації в гематології у 1983 році, з метою уніфікувати результати протромбінового часу в різних лабораторіях, які використовують реагенти (тромбопластини) з різною чутливістю, що призводило до деякої неточності в інтерпретації результатів.
Причиною для цього став високий ступінь залежності результатів досліджень ПТЧ від того, який тип реагенту (тромбопластину) використовується в лабораторії.
При розрахунку МНВ з результатів протромбінового тесту враховується 2 основні властивості тромбопластину:
🔹активність;
🔹чутливість до дефіциту факторів протромбінового комплексу (ця чутливість маркується як МІЧ).
Комерційні тромбопластини не повинні подовжувати час згортання крові на стандартне зниження концентрації факторів тромбопластинового комплексу у межах 20 % від стандарту ВООЗ. Тобто МІЧ може коливатися в межах 0,8-1,2.
Сучасні комерційні тромбопластини – розчинні, містять екстракт тромбопластину мозку кролика, який містить тканинний фактор. Такі тромбопластини безпечні для людини, і мають високу активність, не більше 15с, та високу чутливість до дефіциту факторів протромбінового комплексу (МІЧ 0,8-1,2). В той час як, кадаверні нерозчинні тромбопластини, зазвичай, мають низьку активність – вище 15 с, і загалом не чутливі до дефіциту факторів протромбінового комплексу, тобто не мають маркування МІЧ. Тому й, згідно з рекомендаціями ВООЗ, не можуть використовуватися для моніторинга терапії непрямими антикоагулянтами.
І хоча, основним призначенням МНВ вважають моніторинг ефективності антикоагуляційної терапії, це важливий показник для
🔹оцінки згортальної системи крові, перевірки правильність її функціонування;
🔹вчасного виявлення патологічних процесів згортання крові;
🔹проходження скринінгового тесту оцінки дефіциту факторів II, V, VII, X;
🔹виявлення інгібіторів коагуляції (ВА та інших);
🔹підготовки до оперативного втручання у складі попереднього передопераційного скринінгу показників гемостазу.
У нормі міжнародне нормалізоване відношення повинно бути близько 1 (0,8—1,2). Для осіб, які приймають пероральні антикоагулянти для профілактики та лікування тромбозу глибоких вен або тромбоемболії (у тому числі ТЕЛА), після операцій на серці при наявності клапанів із власної тканини, для лікування фібриляції передсердь, рекомендований рівень МНВ становить 2,0—3,0. При наявності у пацієнта механічних клапанів серця рекомендований рівень МНВ становить 2,5–3,5.