Який гематологічний аналізатор обрати в лабораторію?!

Світова практика охорони здоров’я довела, що економія на лабораторних дослідженнях крові призводить до значно більших витрат та неефективного лікування пацієнтів, викликаними некоректною постановкою діагнозу і слабким контролем за проведеним лікуванням.

Давайте поговоримо про це!

У багатьох невеликих або середніх лабораторіях України загальний аналіз крові, що проводиться ручним методом, займає 6-8 годин. Звичайна районна лікарня може провести близько 60 аналізів за робочий день. У термінових випадках, наприклад, при операціях або ускладненнях лікування, можливо провести загальний аналіз крові за 1 годину. Для мануального аналізу потрібно 1,5 мл крові і декілька видів реактивів. Реактивів не завжди вистачає і результати доводиться чекати довше. Коли пацієнтами є маленькі діти, то таку кількість крові взяти важко і болісно. Все це створює перешкоди для своєчасного отримання результатів та призначення необхідного лікування.

Автоматичні гематологічні аналізатори LabAnalyt 2900 Plus / 3000 Plus дозволяють провести загальний аналіз крові та отримати розшифровку максимально за 2 хвилини по 21 показнику і виконати максимально 450 тестів за повний робочий день. Частина з них не може бути відображена при стандартному мануальному дослідженні.

Як правильно обрати гематологічний аналізатор?

Перш ніж приступити до вибору гематологічного аналізатора переконайтеся, що він Вам дійсно потрібен.

Якщо ви хочете:
 звільнити персонал лабораторії від трудомісткого ручного підрахунку клітин крові;
 стандартизувати процес вимірювання клітин крові і збільшити його точність;
 підвищити продуктивність та ефективність лабораторії;
 збільшити кількість вимірюваних параметрів крові (MCV, MCH, MCHC, RDW і ін.);
підвищити статус лабораторії і престиж професії лікаря-лаборанта,
то гематологічний аналізатор Вам, безумовно, потрібен.

Основні критерії вибору гематологічного аналізатора:
• кількість параметрів і ступінь диференціації лейкоцитів;
• продуктивність приладу;
• ступінь автоматизації процесу підготовки проби;
• точність і відтворюваність отримуваних даних;
• зручність в експлуатації;
• доступність технічного обслуговування;
• вартість приладу і собівартість аналізу (тобто доступність розхідних матеріалів).

Кількість параметрів і ступінь диференціації лейкоцитів

Параметри, які видають в своїх звітах гематологічні аналізатори можна розділити на три види:
1. безпосередньо вимірювані параметри;
2. параметри, одержувані з гістограм;
3. розрахункові параметри.

Зверніть увагу, у деяких аналізаторів відсутня можливість побудови гістограм, що значно погіршить візуалізацію клінічної картини зразку.

Гематологічні аналізатори LabAnalyt 2900 Plus / 3000 Plus дозволяють отримати розшифровку 21 параметра дослідження крові, з яких 5 вимірювальних параметрів (лейкоцити, еритроцити, гемоглобін, тромбоцити і середній об′єм еритроциту), 16 розрахункових параметрів і 3 гістограми розподілу для лейкоцитів, еритроцитів і тромбоцитів. Що дозволяє швидко і якісно отримати необхідний клінічний мінімум.

Продуктивність аналізатора

Орієнтуючись на передбачувану кількість проведених тестів в лабораторії, слід вибрати його продуктивність. Пропоновані на ринку аналізатори можна розділити по продуктивності, знову ж на 3 групи:
1. 30 і менше тестів на годину
2. 50-70 тестів на годину
3. Більше 70 тестів годину
Як правило однокамерні автомати дозволяють робити до 30 тестів за годину, двокамерні – 60 і більше. Швидкість роботи аналізаторів визначається як самою методикою дослідження, так і особливостями підготовки проб.

Гематологічні аналізатори LabAnalyt 2900 Plus / 3000 мають продуктивність 30 і 60 тестів за годину, відповідно, що є оптимальними показниками для лабораторій з невеликою і середньою кількістю аналізів.

Ступінь автоматизації процесу підготовки проби

Для проведення гематологічного аналізу можна використовувати капілярну та венозну кров. Рекомендується використання венозної крові, оскільки при взятті з вени клітини крові менше схильні до механічного впливу і виключається потрапляння сторонніх домішок.

Ще одна перевага, наявність спеціально призначених для гематологічного аналізу пробірок (як для венозної крові, так і для капілярної) в яких вже є готовий концентрат антикоагулянту (зазвичай ЕДТА).

Для неонатальних проб (взяття крові у новонароджених) важлива мінімізація взяття крові у пацієнта, а не приладом з пробірки. Якщо передбачається аналізувати кров у новонароджених, то наявність у гематологічного аналізатора режиму роботи з передрозведенням проби забезпечить таку можливість.

Гематологічним аналізатора LabAnalyt 2900 Plus / 3000 для проведення дослідження необхідно всього 10 мкл цільної крові і 20 мкл розведеної.

Точність і відтворюваність отримуваних даних

Виробники гематологічних аналізаторів в супроводжуючих документах (паспортах, інструкціях і т.п.) зазвичай вказують діапазон лінійності і похибку вимірювання. При виборі приладу прослідкуйте, щоб пропонований діапазон лінійності перевищував діапазон значущих для вашої роботи цифр в патологічної області, а % похибки влаштовував вимоги до точності у Вашій лабораторії.

Наявність в аналізаторі програми контролю якості, і щоденне його виконання дозволяє лікарю-лаборанту бути впевненим в точності роботи приладу. Важливо використовувати контрольну кров, в паспорті якої вказані значення саме для Вашої моделі аналізатора. Наявність можливості зберігання в пам’яті аналізатора результатів контролю якості за тривалий період (наприклад, за 30 днів) в графічній і табличній формі з можливістю перегляду на екрані і виведенням на друк – ще один корисний критерій, на який радимо звернути увагу при виборі аналізатора.

Гематологічні аналізатори LabAnalyt 2900 Plus /3000 Plus мають обсяг пам’яті до 100 000 результатів тестування, з можливістю збереження результатів контролю якості, зразків пацієнтів з гістограмами. Наявний зручний інтерфейс для пошуку необхідного дослідження для перегляду або роздруківки.

Експлуатація

Зручності в експлуатації пов’язані в основному з можливостями програмного забезпечення, вдосконаленням пристроїв виведення і введення інформації, наявністю додаткових аксесуарів і т.п. Нижче перераховані можливості, якими повинен володіти сучасний гематологічний аналізатор:

 великий кольоровий дисплей, на якому можна ознайомитись з робочою інформацією, гістограмами і т.п .;
адаптована під користувача мовна панель;
вбудована система підказок та сигналізації збоїв і помилок;
фіксація відхилень від норм і система прапорів, що дозволяє допомогти в постановці діагнозу
можливість введення і виведення повної інформації по пацієнту (стать, вік, відділення тощо);
можливість тривалого зберігання і швидкого пошуку результатів аналізу в базі даних приладу (розмір пам’яті);
наявність можливості моніторингу стану приладу, тестування окремих вузлів і простого техобслуговування.
наявність вбудованого принтера;
можливість підключення зовнішньої клавіатури, сканера штрих-кодів, та підключення до зовнішнього комп’ютера і т.п.

Вартість приладу і собівартість аналізу

При порівнянні цін аналізаторів враховуйте наступні показники:
рекомендації щодо додаткового оснащення;
чи включені в ціну установка та навчання персоналу;
чи є стартовий комплект реагентів;
доставка;
і обов’язково, вартість розхідних матеріалів, лізуючих та промивних розчинів, адже прилад ви купуєте один раз, а витратні матеріли потрібні постійно!

Гематологічні аналізатори LabAnalyt 2900 Plus / 3000 мають все вище перераховані необхідні характеристики і включають у вартість повний технічний супровід. Доступні витратні матеріали роблять невеликою собівартість 1 дослідження. Завдяки цьому, лабораторія отримає необхідний базовий мінімум для якісної діагностики, оптимальної та економної роботи.